Poniedzia³ek 25 Listopada 2024
Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens

   

Aktualno¶ci i og³oszenia

Menu
Strona g³ówna
Aktualno¶ci i og³oszenia
Podmokle Ma³e
Zespó³ dzi¶
Historia szko³y
Nasz patron
Izba Pamiêci
Organy zespo³u
Prawo i dokumenty zespo³u
Szko³a partnerska
Zajêcia pozalekcyjne i ko³a zainteresowañ
Szkolne wiadomo¶ci
Dotacje na projekty rozwojowe
75-lecie szko³y
Galeria 2003/04
Publikacje uczniów
Przyjaciele szko³y
Tak o nas pisz± !!!
Przydatne linki
Podmoklañski Instytut Naukowy
Kontakt
Stowarzyszenie Przyja¼ni Podmoklom
Program Operacyjny Kapita³ Ludzki
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Z Ma³ej Szko³y w Wielki ¦wiat
Szko³a w ruchu
Szko³a wspó³pracy
Wa¿ne dokumenty, rekrutacja

Przedszkole 
Rekrutacja 
Prawa dziecka

Szko³a w ruchu

Szko³a wspó³pracy

Podmoklañski Instytut Naukowy

plakat 120.jpg - 12.95 KB

Galeria 2004/05/06/07

Szko³a partnerska


im. Rosy Luxemburg
w Neuruppin

Dotacje na projekty

msws_m.jpg - 3.00 KB
.
 
logoprow.jpg - 4,92 KB
 
Recykling


Konkurs Grantowy

Galeria










Kalendarz
Listopad 2024
P W ¦ C P S N
282930311 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Pogoda
Dane niedostepne

 

 

 


    - Strona g³ówna arrow Aktualno¶ci i og³oszenia arrow 85-lecie Szko³y Polskiej w Podmoklach Ma³ych

85-lecie Szko³y Polskiej w Podmoklach Ma³ych PDF Drukuj Email

W niedzielê 15 czerwca nasza szko³a wraz ze szko³± w Nowym Kramsku obchodzi³y 85 lecie powstania szkó³ Polskich na Ziemi Babimojskiej. By³a to bardzo wzruszaj±ca i patriotyczna uroczysto¶æ. Szko³a w Podmoklach Ma³ych zosta³a otwarta 11 czerwca 1929r. , a w Podmoklach Wielkich 25 czerwca 1929r. By³y to jedne z pierwszych szkó³ polskich na terenach niemieckich.
Twórca szkolnictwa polskiego w Niemczech Jan Baczewski tak opisuje t± uroczysto¶æ:  „proszê tylko zwa¿yæ, ludno¶æ polska, rodzima, tam wychowana, przez tak d³ugie lata czeka³a na szko³ê polsk±, nie opu¶ci³a tej swojej ziemi, nie usz³a za mo¿e lepszym kawa³kiem chleba do Polski, zosta³a by trzymaæ ziemiê polsk± w polskich rêkach, by mo¿e raz kiedy¶ przyczyniæ siê do prawa na tej ziemi Ojczyzny naszej. W tych lokalach szkolnych, w których byli¶my zebrani – jeszcze wczoraj – zakazywano mówiæ po polsku, a poprzednio zohydzano jêzyk polski. Dzi¶ nagle przez tê noc taki nast±pi³ zwrotny moment, ¿e mówimy po polsku w lokalu szkolnym. Nie do pomy¶lenia by³o jeszcze wczoraj, ¿e dzieci wyg³aszaj± polskie wierszyki przystosowane do tej uroczysto¶ci. Naprawdê opisaæ tak± uroczysto¶æ nie jest ³atwym zadaniem, bo nie mo¿na wyraziæ s³owami tego, co ludno¶æ, ba, co my wszyscy tam prze¿yli¶my. Nie wstydzê siê powiedzieæ, ¿e doro¶li ludzie p³akali jak ma³e dzieci”.
Tak 85 lat temu na babimojskiej ziemi powstawa³y szko³y polskie. My dzisiaj szanuj±c przesz³o¶æ obchodzimy kolejne rocznice. Niewiele szkó³ w Polsce mo¿e poszczyciæ siê takim jubileuszem.
Uroczysto¶æ 85 lecia otworzy³ Burmistrz Babimostu Pan Bernard Radny, który podkre¶li³ jak wa¿na jest  historia obu szkó³ dla ich przysz³o¶ci. Nastêpnie w piêknym programie multimedialnym o historii szkó³ w po³±czeniu z poezj± i muzyk± prezentowali siê uczniowie obu szkó³.
Kolejnym punktem programu by³o uroczyste odznaczenie obu szkó³ przez Prezesa Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego S³awomira Broniarza „Odznak± ZNP za Tajne Nauczanie”. W dalszej czê¶ci uroczysto¶ci nast±pi³o ods³oniêcie dwóch tablic, upamiêtniaj±cych 85-lecie powstania szkó³ polskich na Babimojszczy¼nie, które zawisn± na budynkach szkolnych.
Udzia³ w tych uroczysto¶ciach wziêli równie¿ senator RP III, IV i V kadencji, nauczyciel, by³y wojewoda zielonogórski Pan Zbyszko Piwoñski, Lubuski Wicekurator O¶wiaty Pan Rados³aw Wróblewski, Prezes Okrêgu Lubuskiego ZNP Pani Bo¿ena Mania, Wiceprezes Zarz±du Okrêgu Lubuskiego ZNP Pani Jolanta Olszewska, cz³onek zarz±du Okrêgu Lubuskiego ZNP i prezes Oddzia³u ZNP w Sulechowie Pan Andrzej Kowalski. Obecni byli tak¿e ¿yj±cy, pierwsi uczniowie tamtych przedwojennych szkó³, rodzina Franciszka Sarnowskiego, zamordowanego w Sachsenhausen dyrektora szko³y w Podmoklach, radni, nauczyciele i pracownicy placówek o¶wiatowych Gminy Babimost.
Szczególnym momentem uroczysto¶ci by³o wyst±pienie syna Naszego Patrona Lecha  Sarnowskiego, który ze wzruszeniem wspomina³  swojego Ojca, który po¶wiêci³ swoje zaledwie 28 ¿ycie  za Polsk± Szko³ê.
Po czê¶ci oficjalnej wyst±pi³ chór uczniów obu szkó³, który zaprezentowa³ wi±zankê piêknych melodii oraz Zespó³ taneczny „Wiolinki” z nowokramskiej szko³y.
Uroczysto¶æ u¶wietni³a Kapela Ko¼larska uczniów podmoklañskiej szko³y.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »